O nás

Poznejte pravou chuť Krušnohoří!

Abertamy voněly sýrem už v 17. století. Sýrem z poctivého kozího mléka s výjimečnou chutí horských bylinek. Oblíbeným fajnšmekry po celé Evropě a vyráběným podle přísně střežené tajné receptury.

I když od té doby uplynulo hodně vody, legenda neumírá. A stáda ovcí, krav a koz na hory prostě patří. Alespoň podle Ing. Petra Zachardy, který tu v roce 1994 založil Horský statek Abertamy. Krok po kroku vybudoval hospodářství založené na respektu k místní přírodě i k chovaným zvířatům, fungující v režimu tzv. ekologického zemědělství.

Když dnes přijedete do Abertam, máme pro vás připravenou nabídku čerstvého masa a poctivých farmářských uzenin přímo v našem řeznictví. A také celou řadu bio sýrů z kravského, ovčího i kozího mléka, které pro vás vyrábíme ve vlastní sýrárně. Recept na proslulý Abertamský sýr se sice dosud neobjevil, ale nesmírně rádi vymýšlíme a testujeme vlastní nápady. O tom, že svou práci děláme nejen s nadšením, ale snad i dobře, svědčí vaše pochvalné reakce i nejrůznější ocenění, která jsme během let nasbírali (a kterých si velmi vážíme):

2017
Lahůdkové špekáčky – Regionální potravina
Jersey mléko – Regionální potravina

Naše ocenění

 

2014
Ovčí sýr Arnika – Regionální potravina

2013
Farmářský kozí sýr – Regionální potravina

2011
Ovčí biosýr Arnika – Česká biopotravina

2010
Kozí sýr Barbora – Regionální potravina

Abertamy ovšem nejsou jediným místem, kde můžete vidět naše zvířata. Horský statek postupně doplnily 3 další společnosti, jejichž celková rozloha činí cca 3000 ha:

• Horský statek Abertamy, s.r.o. – ekologická firma, chov bio zvířat (skot, ovce), produkce bio masa, bio sýrů a mléčných výrobků
• Statek Šindelová, s.r.o. – ekologická firma, chov bio zvířat (skot, ovce)
• Zemědělská společnost Jindřichovice, s.r.o. – konvenční firma, chov zvířat (ovce, kozy, skot, prasata), produkce mléka
• Ing. Petr Zacharda – konvenční firma, chov zvířat (skot), dřevařská výroba (zpracování a prodej dřeva)

Fotogalerie